Олексій Вискуб. Бізнес, соціальні виплати та будівництво. Які електронні послуги можуть отримати українці без жодного візиту до державних установ

14.04.2017
Олексій Вискуб. Бізнес, соціальні виплати та будівництво. Які електронні послуги можуть отримати українці без жодного візиту до державних установ

Підприємці та фізичні особи незчулися, як електронні послуги від держави стали реальністю. І йдеться не про відправлення онлайн-заявок, після яких ще два рази потрібно сходити в держорган. Чимало важливих послуг тепер є по-справжньому електронними, без жодного візиту громадян до органів влади.

Українцю, що бажає скористатися електронними послугами, вже є з чого вибирати. Найкорисніші та найважливіші з доступних сьогодні послуг:

Кожну з цих послуг запустили навесні 2017 р, але йшли до цього майже рік. Чому так довго? Потрібно було внормувати їх юридично.

Серед найбільш популярних електронних послуг також отримання субсидії. Її запровадили у жовтні 2016 року. За цей час кожен десятий громадянин, що звертався за отриманням субсидії, робив це онлайн.

Дуже популярні е-послуги і у сфері земельних відносин. Наприклад, витяги про земельну ділянку або про нормативно-грошову допомогу отримали вже понад 100 тисяч громадян. Понад 1 000 проектів землеустрою погоджено онлайн. Ця послуга мала дуже багато нарікань від громадян, тому було запроваджено "сліпий" розподіл документів на виконавця. Тепер документи, що подані, наприклад, у Дніпрі, можуть попасти на розгляд до Львова. Це дало значний ефект.

Використання електронних послуг замість відвідування держоргану особисто повністю знищує корупційні ризики та зловживання. Такі послуги змінили паперовий процес, а також спростили та оптимізували його завдяки електронній взаємодії державних реєстрів. Надання адмінпослуг в Україні дуже складне та зарегульоване, і головне завдання е-урядування – модернізація цього процесу та підвищення його прозорості. В цьому мають допомогти інформаційні технології. Проте не можна автоматизувати хаос, тому перехід послуги в електронну форму, це повна зміна процесу, його спрощення і закріплення на законодавчому рівні. Тому електронні зміни такі повільні. Хороший результат – коли при цьому зменшується кількість документів, що вимагають від громадян, етапів надання послуг та їхніх термінів.

Хоча всі е-послуги мають різні адреси, отримати їх в більшості випадків можна з одного порталу Мінекономрозвитку – my.gov.ua. На нього поступово інтегрують всі існуючі е-послуги.

Повна версія статті Бізнес, соціальні виплати та будівництво. Які електронні послуги можуть отримати українці без жодного візиту до державних установ

Олексій Вискуб, заступник голови Державного агентства з питань електронного урядування України